تاريخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۳۸۹ تعداد بازديد : 1455

 موعظه های لقمان حکیم(خضوع و خشوع در نماز)

حضرت لقمان به پسرشان فرمودند : پسرم در طول عمرم چهارصد پیغمبر را درک کردم ، از این چهارصد پیغمبر چهار هزار حکمت را آموختم . از بین این چهار هزار حکمت چند تاشو می خواهم به تو هدیه کنم . اگر این چند موعظه را درک کنی مانند این است که چهار هزار حکمت را درک کردی .

اولین موعظه : << یا بنی اذا کنت لصلاه فحفظ قلبک >> (( وقتی در برابر حضرت پروردگار قرار گرفتی ، حضور قلبت را حفظ کن )) . .   در نماز باید خضوع و خشوع را حفظ کرد . نماز بدون توجه به خدا و خشوع فایده ای ندارد . روایتی از یکی از معصومین است که می فرمایند : طرف در دنیا هفتاد سال نماز خوانده است ، ولی در دفتر اعمال او فقط هفت رکعت یا ده رکعت یا بیست رکعت یا … نوشته اند . فریاد می کشد که من هفتاد سال نماز خوانده ام ، این پرونده مال من نیست . فرشتگان می گویند : نه . این پرونده مال تو است . تو هفتاد سال  (به تعبیر خودمون) دلا و راست شدی . نماز واقعی نخواندی . این هفتاد سال نمازتو را کلی زیر و رو کردیم تا هفت رکعتشو برایت ثبت کردیم .

پس باید حواسمان باشد که اگر نماز می خوانیم با اخلاص باشد . باید مواظب باشید که شیطان ما را گول نزند . همان طور که دزد سراغ اشیاء قیمتی می رود شیطان هم سراغ نماز و دین شما که با ارزش و قیمتی است می آید و چه مساله ای مهم تر از دین اخلاق .

میرزا جواد ملکی تبریزی در اسرار الصلاه خود نوشته اند : که طرف را من می شناختم که سی سال صف اول نماز ، نماز می خواند . یک روز دیر آمد و صف دوم نشست ، دید احساس ناراحتی دارد که چرا ما صف دوم نشستیم . بعد فهمید سی سال برای صف اول نماز می خوانده نه برای خدا . فلذا دوباره نماز های خود را از اول به جا آورد .

محمد رضا محمودیان

همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
خبرنامه پیامکی
This function is deprecated and will add in future.


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.


  1. zahra گفت:

    سلام مطلب جالبی بود استفاده کردم کاش بشه بهش عمل کرد ما که فقط دولا راست میشیم